Doğa ve Sürdürülebilirlik Derneğinin Fransa Büyükelçiliği’nin desteği ile yürüttüğü “Jipsofit Bitkilerin Korunması için Halkın Katılımı Projesi” kapsamında Beypazarı Belediye Başkanlığı’nın iş birliği ile Beypazarı Kaymakamlık Konferans Salonunda 24-25 Haziran 2022 tarihlerinde Bozkır Ekosistemleri Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı düzenlendi.

Projede Ayaş, Beypazarı ve Nallıhan’da bozkırda yayılan endemik ve nadir bitkilerin yerinde ve alan dışı yöntemlerle korunması için halkın katılım ve farkındalığının artırılması amacıyla ilçelerde yapılan toplantıların ardından düzenlenen çalıştay ve panel ile bölgenin bitki toplumlarının korunması için sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Panelin ardından katılımcılara jipsli topraklar ve oldukça dar alanda yayılış gösteren jipsofit bitki türleri konunun uzmanlarınca yerinde gösterilerek tanıtıldı. Doğa ve Sürdürülebilirlik Derneğinin özellikle eğitim ve farkındalık çalışmaları için başlattığı projenin önemi tüm katılımcılar tarafından desteklenerek, bu çalışmaların mutlaka sürdürülebilir bir zemine taşınması için başta yerel idarelerin iş birliği ile daha fazla sahaya taşınması ve aktarılması gerektiği ortaya konuldu.